Hrvatski Leopard Gekon Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvećen svim ljubiteljima i vlasnicima Leopard Gekona
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  
Prijatelji foruma
free forum
Latest topics
» Kupujem mladog leopard gekona
Razmnožavanje Leopard Gekona Emptysub svi 26, 2012 4:02 am by Ninabella

» Htio bih kupiti leoparda gekona
Razmnožavanje Leopard Gekona Emptypon oľu 26, 2012 2:21 pm by Aismo

» Kameleon - Chamaeleo calyptratus
Razmnožavanje Leopard Gekona Emptyčet pro 08, 2011 12:59 pm by mariob123

» Buy generic cialis online now
Razmnožavanje Leopard Gekona Emptyčet kol 04, 2011 6:04 am by Gost

» Ищу качественную заправку картриджей...
Razmnožavanje Leopard Gekona Emptysri kol 03, 2011 7:01 am by Gost

» Methods For Passing Drug Tests
Razmnožavanje Leopard Gekona Emptysri kol 03, 2011 4:52 am by Gost

» more epa fish oil
Razmnožavanje Leopard Gekona Emptyuto kol 02, 2011 2:33 pm by Gost

» EdmefoWkes
Razmnožavanje Leopard Gekona Emptypon kol 01, 2011 7:34 pm by Gost

» http://www.merchantcashadvances.org small business loan
Razmnožavanje Leopard Gekona Emptypon kol 01, 2011 10:49 am by Gost

Navigacija
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretraľnik

 

 Razmnožavanje Leopard Gekona

Go down 
Autor/icaPoruka
SwirL
Gušterčić
Gušterčić
SwirL


Broj postova : 67
Age : 40
Mjesto : Zagreb/Croatia
Registration date : 19.10.2008

Razmnožavanje Leopard Gekona Empty
PostajNaslov: Re: Razmnožavanje Leopard Gekona   Razmnožavanje Leopard Gekona Emptysub lis 25, 2008 2:15 pm

...pa eto da ponovim...


Leopard gekoni su savršeni gušteri za početnike jer su jednostavni za čuvanje i ako želite probati sa parenjenjem nema bolje vrste. Mužjaci i ženke se lako razlikuju i rijetki su problemi ili komplikacije pri parenju. Ne traže nikakve posebne uvjete.

Potrebno je imati:

*Spolno zrelog mužjaka u posebnom terariju. Leopardi dostižu spolnu zrelost sa 9 do 12 mjeseci. Mužjak dobija izražene preanalne pore. Starost mužjaka nije bitna za parenje, važno je da je u dobrom stanju i spolno zreo. Vidjet ćemo u nastavku da to ne važi za ženke.
*Spolno zrela ženka i spremna za parenje. Ponavljam, spremna ženka nije svaka spolno zrela ženka. Neophodno je da ženka bude u odličnoj kondiciji, da ima zalihe hrane i da se po mogućnosti probudila iz hibernacije. Hibernacija je mnogim gušterima neophodna kako bi očistili i pripremili tijelo za nošenje mladih. Preporučuje se da ženka ima bar 60g prije parenja. Dobar i kvalitetan režim ishrane trebao bi pomoći da se ova težina postigne za 15 mjeseci do godinu i pol dana. Ženke moraju biti odvojene od mužjaka najkasnije sa 6 mjeseci. Više ženki može se čuvati u jednom terariju.

Prije nego što pustite guštere zajedno potrebno je:

*Mjesec dana prije puštanja mužjaka neophodno je pojačati hranu i kalcij (multivitamine takodjer)
*Obezbijediti inkubator.
*Takodjer je potrebno obezbijediti dovoljno hrane za mlade.
*Odgovarajuće terarije za mlade guštere. Svaki terarij bi trebao primiti ne više od 7 leoparda. Takodjer leopardi koji su u istom terariju moraju biti slične veličine. Ako dodje do razlika u veličini, snažnije leoparde treba prebaciti u poseban terarij ili u habitat sa drugim leopardima slične veličine.
*Treba imati na umu da jednom uparena ženka može da položi i do 7 puta. Što znači čak 14 mladih.

Sa parenjem je najbolje početi u veljači. Nakon budjenja iz hibernacije mužjaka pustiti u terarij kod ženke. U našim uvjetima je potrebno obezbijediti dodatnu spot lampu kako bi povećali temeperaturu i probudili nagon za parenje kod mužjaka. Povećati trajanje dana podešavanjem vremena. Dobro je početi sa paljenjem u 7 ujutro i gašenjem u 19 i 15 h. Nakon perioda adaptacije, koji može trajati dva, tri, a ponekad i četrdesetak dana mužjak će početi juriti ženke. To se najčešće događa nakon gašenja svjetla. Ako ste prvi put prisutni, može vam se učiniti da mužjak napada ženke, ali kopulacija kod njih tako izgleda. Nemojte ih uznemiravati.

Nakon parenja je poželjno pregledati mužjaka. Hemipenis bi se trebao vratiti u normalan položaj nakon tridesetak sekundi. Ponekad može potrajati nekoliko minuta ali ako se dogodi da se hemipenis ne vraća na mjesto potrebno je što hitnije rehidrirati organ i odvesti kod veterinara. Stručan naziv je prolapsis, što znači propadanje, ispadanje u slobodnom prijevodu. To je manji kirurški zahvat koji veterinari u glavnom znaju uspješno izvesti. Dobro je pri ruci imati vazelin kako bi namazali. Nikako ne pokušavajte vratiti sami jer možete povrijediti ili uklještiti hemipenis.

Nakon parenja mužjaka treba odvojiti. Ženki treba pružiti mir kako bi proizvela jaja. Leopardi najčešće nose dva jajeta. Ženke koje prvi put nose jaja često polažu samo jedno i to neoplodjeno jaje.

Leopardi nose jaja obično 20 do 25 dana.

Zadnjih deset dana je moguće vidjeti formirana jajašca u donjem dijelu abdomena.
Kako bi ženka mogla položiti jaja neophodno je obezbijediti kutiju sa zemljom. U tu stvrhu je dobro iskoristiti kutiju za sladoled. Što veća to bolja. Kutiju treba napuniti ¾ zemljom tako da zemlja bude do ruba samog ulaza. Leopardima je potrebno oko 8-15cm zemlje kako bi komotno položili jaja.
Nakon polaganja ženka gubi na težini. Iscrpljena ženka ima udubljen donji dio trbuha i tanak, mršaviji rep nego što je prethodno bio. Kada vidite to bit će vam jasno koliko energije gmazovi troše pri polaganju. Zato ženku treba štedjeti i prije sljedećeg parenja opet dovesti u dobru kondiciju.

Jaja su kožasta i duguljasta. Veličina je od 250mm do 400mm. Tokom inkubacije jaja rastu kako fetus napreduje. Neoplodjena ili propala jaja treba ukloniti. Neoplodjena jaja su obično ulegla, okrugla i nakon 4 do 5 dana počinju smrdjeti. Nakon polaganja (i zakopavanja jaja) roditeljske dužnosti ženke se završavaju i ona odlazi svojim putem, napušta jaja.

Nakon toga uzgajivač nastupa. Potrebno je nježno i polako iskopati jaja. Zatim ih prenijeti u kutiju sa supstratom za inkubaciju. Kao supstrat koristi se najčešće kupovnu zemlju za saksije jer je sterilizirana i siguran sam da ništa neće proklijati iz zemlje za vrijeme inkubacije.
Opet koristim kutiju od sladoleda za inkubaciju jaja. Kutija je na pola puna prethodno navlažene zemlje.
Ako niste sigurni kako da odredite da li je zemlja dovoljno vlažna napravite sljedeće. Prosijanu zemlju namočite proizvoljno, zatim je uzmete u šaku i stisnete. Ne iz sve snage ali sa priličnom silinom. Ako ispadnu 2 do 3 kapi onda je u redu. Ako ispadne više samo sipajte manje vode. I tako sve dok se ne izvježbate.
Jaja se moraju prenijeti onako kako su položena jer se u prvih 12 do 24 sata embrion penje na vrh položenog jajeta i tu se fiksira. U slučaju da se okrene fetus će se ugušiti jajetu. Prvih 12 sati je prilično bezbrižno okretati. Ali s obzirom da rijetko prisustvujemo polaganju jaja bolje je biti pažljiv.


Mnogi uzgajivači obilježavaju jaja, kako bi znali gdje je gore, u slučaju da tek izlegli leo izvrne jaje koje još nije izvedeno. Do sad mi se nije dogodilo tako nešto tako da sam odustao od toga. Ako ipak želite da ih obilježite koristite drvenu olovku, nikako alkoholni flomaster jer je ljuska jajeta permeabilna.
Jaja treba poklopiti ako se koristi suhi inkubator. Suhi inkubator je inkubator koji koristi neku vrstu grijača i na taj način jako puno isušuje zrak. Ako koristite vodeni inkubator onda može i bez poklopca.
Bilo da koristite ili da ne koristite poklopac mora se spriječiti kondenzacija. Kapljice vode (ako kapnu na jaje) mogu izbušiti minijaturne kanale preko kojih fetus razmjenjuje kisik, ugljični dioksid i druge plinove radi disanja.
Embrion je osjetljiv na toplinu pa tako na 28˚C se dobijaju uglavnom ženke dok se na višim temperaturama kao što su 32˚C dobijaju mužjaci. I na niskim temepraturama se mogu dobiti mužjaci ali manji je postotak. Neki eksperimenti su pokazali da na 30°C se dobijaju pola pola.

Ja osobno inkubiram na 28˚C jer iako je inkubacioni period duži jedinke su snažnije, jače. Neki uzgajivači smatraju da temperatura utječe i na boju samih jedinki.

Inkubacioni period na 28˚C traje 58 do 60 dana.


Mališane koji izbijaju iz jaja potrebno je ostaviti na miru. Neki uzgajivači smatraju da u slučaju da se beba ne može osloboditi od ljuske jajeta ne treba niti izaći pa u tom slučaju je najbolje ne intervenirati. Ja se baš ne slažem skroz sa tim ali to je na Vama. Nakon što mališa svojim zubićem na vrhu nosa isječe jaje, za što je potrebno od 10 minuta do 3 sata, i oslobodi se potrebno je prebaciti ga u zaseban minijaturni terarij.

Privremeni terarij treba da ima ubrus za podlogu, posudicu sa čistom vodom i jedan kamen kako bi mališa mogao skinuti svoju prvu kožu. Mjesto za skrivanje je takodjer preporučljivo jer potreba za tim je instinktivna. Mališi ne treba ponuditi hranu jer sve dok se ne presvuku prvi put neće jesti.
Katkad vidimo žumanjak koji je još uvijek zakačen za mališin pupak. Nikako ne treba pokušati skidati na silu. Nakon 24h žumanjak će biti resorbiran, osušit će se i otpasti.


tekst preuzet sa http://www.gekkogecko.co.yu/
[Vrh] Go down
 
Razmnožavanje Leopard Gekona
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» P: Leopard gekona
» Nabava Leopard gekona...
» Kupujem mladog leopard gekona
» Terarij - novi za razmnožavanje
» Htio bih kupiti leoparda gekona

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Hrvatski Leopard Gekon Forum :: Eublepharis Macularius :: Uzgoj-
Forum(o)Bir: